Προκήρυξη Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων -Νεανίδων, Παίδων – Κορασίδων 2016


                                    Μαρούσι /2/2016

                      Αρ. Πρωτ.

                                                              

  • Π Ρ Ο Κ Η Ρ Υ Ξ Η Α Γ Ω Ν Ω Ν 2016
  • Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ, λαμβάνοντας υπόψη:
  1. Τις διατάξεις του Νέου Αθλητικού νόμου 2725/99 όπως ισχύει μετά το ν. 3057/02.
  2. Το καταστατικό και τους Κανονισμούς σε όσα σημεία ισχύουν βάσει των Νόμων.
  3. Το αγωνιστικό της πρόγραμμα για την περίοδο 2016.

 

ΠΡΟΚΗΡΥΣΣΕΙ

 

Τα πανελλήνια πρωταθλήματα 2016

 

ΕΦΗΒΩΝ  / ΝΕΑΝΙΔΩΝ & ΠΑΙΔΩΝ / ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

 

Η προκριματική φάση  θα διεξαχθεί σύμφωνα με το αγωνιστικό σχεδιασμό της Ε.Ο.Α.Β. σε δυο γεωγραφικούς τομείς Α) Μακεδονίας-Θράκης  και Β) Νότιας Ελλάδος.

ΓΕΩΡΓΑΦΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ

 

Α΄ Όμιλος 

  1. Α.Γ.Ε. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΘΕΡΜΗΣ
  2. Μ.Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
  3. Γ.Α.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ
  4. Ε.Π.Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ ΒΟΥΛΑΣ ΠΑΤΟΥΛΙΔΟΥ
  5. Α.Σ. ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΜΑΛΑΚΟΠΗΣ
  6. Α.Ε. ΠΕΡΑΙΑΣ Ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ
  7. Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 93
  8. Π.Α.Ο.Κ.
  9. Α.Σ. ΠΗΓΑΣΟΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ
  10. Α.Γ.Ε.Μ.Σ. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ
  11. Α.Ε.Σ. ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΠΥΛΑΙΑΣ
  12. Α.Σ. ΥΠΕΡΙΩΝ ΚΑΒΑΛΑΡΙΟΥ
  13. Γ.Α.Σ. ΥΠΕΡΙΩΝ ΤΟΥΜΠΑΣ

 


Β΄ Όμιλος

  1. Α.O. ΒΙΚΤΩΡΙΑ
  2. Α.Ε.Σ. ΙΑΣΩΝ ΝΕΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ
  3. Γ.Σ. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
  4. Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ
  5. Γ.Σ. ΝΕΜΕΣΙΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
  6. Π.Α.Σ. ΕΞΑΠΛΑΤΑΝΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
  7. Α.Σ. ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ
  8. Φ.Ο. ΑΡΙΔΑΙΑΣ
  9. Φ.Ο. ΣΩΣΑΝΔΡΑΣ
  10. Α.Σ.Α.Φ. ΑΔΩΝΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
  11. Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
  12. Α.Σ.Α. ΑΝΤΑΙΟΣ
  13. Α.Π.Ε.Σ. ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΛΜΩΠΙΑΣ

 

Γ΄ Όμιλος

 

  1. Μ.Γ.Σ. ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
  2. Σ.Α.Β. ΔΡΑΜΑΣ Ο ΒΥΒΩΝ
  3. Γ.Α.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΤΑΜΟΥΔΙΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ
  4. Α.Σ. ΣΕΡΡΩΝ Ο ΚΡΟΝΟΣ
  5. Σ.Α.Β. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ Ο ΠΥΡΣΟΣ
  6. Α.Σ. ΣΕΡΡΩΝ Ο ΠΛΑΤΩΝ
  7. Α.Ο. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΕΡΡΩΝ
  8. Α.Σ. ΞΑΝΘΗΣ Ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

 

Δ΄ Όμιλος

  1. Γ.Α.Σ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
  2. Α.Σ. ΕΡΜΗΣ ΛΕΠΤΟΚΑΡΙΑΣ
  3. Μ.Σ. ΜΥΤΙΚΑΣ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
  4. Α.Σ. ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ

 

 


ΓΕΩΡΓΑΦΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΝΟΤΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

 

Α΄ Όμιλος

  1. Π.Σ.Φ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Ο ΑΤΛΑΣ
  2. Α.Σ. ΑΤΛΑΣ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ
  3. Α.Ο. ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΗΣ
  4. ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ.
  5. Α.Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
  6. Α.Σ. ΜΑΡΟΥΣΙ 2004
  7. Α.Ο.Ν.Σ. Ο ΜΙΛΩΝ
  8. ΠΡΟΤΥΠΟ Α.Κ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
  9. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Α.Ο.
  10. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ.
  11. Α.Ο. ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
  12. Α.Σ. ΜΕΝΕΚΛΗΣ
  13. Α.Σ. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ
  14. ΠΥΓΜΑΧΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΡΣΕΥΣ
  15. Φ.Ο. ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ
  16. Α.Σ. ΑΜΙΛΛΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

 

Β΄ Όμιλος

  1. Α.Ο. ΑΘΗΝΑ
  2. Γ.Ν.Ο. ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
  3. Α.Σ. ΑΡΚΑΣ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
  4. Α.Σ. ΒΥΒΩΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
  5. Α.Ο. ΙΩΝΙΚΟΣ
  6. Α.Σ. ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ
  7. Α.Σ. ΚΑΠΕΤΑΝ ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΙΑΠΗΣ
  8. Α.Π.Ε.Σ.Δ.Α.Σ ΚΕΦΑΛΟΣ
  9. Α.Ο. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΡΟΥ
  10. Α.Ο. ΠΕΛΟΨ ΠΑΤΡΩΝ
  11. Γ.Α.Σ. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΟΥ
  12. Α.Σ. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
  13. Α.Σ.Δ.Α. Ο ΤΡΟΜΑΡΑΣ
  14. Γ.Σ. ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ
  15. Α.Σ. ΛΕΙΒΑΔΙΑΣ ΕΥΜΑΣΤΑΣ
  16. Α.Ο.Ν.Ρ.Κ.Α. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  17. Α.Σ.Α.Ε.Κ ΚΟΚΚΙΝΙΑΣ

 


 

Γ΄ Όμιλος

  1. Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
  2. Σ.Β.Α. ΑΝΤΥΠΑΣ
  3. Α.Σ. ΑΤΛΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
  4. Α.Σ. ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
  5. Γ.Σ. ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ
  6. Α.Σ.Α.Β. ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ
  7. Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937
  8. Π.Α.Σ. ΚΑΡΑΤΕ ΛΑΜΙΑΣ ΟΛΥΜΠΟΣ
  9. Α.Σ. ΛΑΡΙΣΟΣ
  10. Α.Σ.Α.Β. ΠΥΡΗΝΑΣ
  11. Α.Σ.Λ. ΣΜΟΛΙΑ
  12. Γ.Σ. ΣΤΥΛΙΔΑΣ ΤΑ ΦΑΛΑΡΑ

 

Δ΄  Όμιλος

  1. Α.Σ. Ο ΑΛΜΥΡΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
  2. Ο.Κ.Α. ΑΡΚΑΔΙ
  3. Γ.Σ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
  4. Α.Ο. ΚΥΔΩΝ
  5. ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
  6. Π.Α.Σ. ΜΙΝΩΑΣ
  7. Α.Σ.Π.Τ. ΧΙΟΥΜΑΝ ΤΣΕΣ (HUMAN CHESS)

 

Ε΄ Όμιλος

  1. Α.Ο. ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
  2. Α.Σ. AΜΙΛΛΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
  3. Α.Σ. ΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
  4. Α.Γ.Σ.Ι. ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΡΚΟΥΛΑΣ
  5. Α.Ο. ΜΙΛΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
  6. Α.Ο. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
  7. Π.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Ο ΤΙΓΡΗΣ

 

Σύμφωνα με τον εγκεκριμένο σχεδιασμό, υπάρχει ενδεχόμενο διαφοροποίησης των ομίλων, σε περίπτωση που οι συμμετοχές σε κάποιο όμιλο είναι αυξημένες και καθίσταται αδύνατη η ολοκλήρωση των αγώνων.

 

 
Οι ημερομηνίες διεξαγωγής της Α΄ προκριματικής φάσης ανά όμιλο έχουν ως εξής:

Α) Γεωγραφικός τομέας Μακεδονίας-Θράκης:

Α΄ όμιλος Πυλαία 9/4/2016

Β΄ όμιλος Πυλαία 10/4/2016

Γ΄ όμιλος Δράμα 20/3/2016

Δ΄ όμιλος Κατερίνη 27/3/2016

 

Β) Γεωγραφικός τομέας Νότιας Ελλάδος

Α΄ όμιλος Μαρούσι 9/4/2016

Β΄ όμιλος Μαρούσι  10/4/2016

Γ΄ όμιλος Λάρισα  20/3/2016

Δ΄ όμιλος Χανιά  26/3/2016

Ε΄ όμιλος Ιωάννινα 26/3/2016

Σημειώνεται ότι οι  ημερομηνίες διεξαγωγής της Α΄ προκριματικής φάσης ενδέχεται να αλλάξουν σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με την εξασφάλιση των αγωνιστικών χώρων.

 

  • ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ  Κάθε σωματείο μπορεί να συμμετάσχει:

 

πρωτΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ/ΠΑΙΔΩΝ: με 8 αθλητές και με ανώτατο όριο 2 αθλητές σε κάθε κατηγορία βάρους.

 

πρωτΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ/ ΚΟΑΡΣΙΔΩΝ: με 7 αθλήτριες και με ανώτατο όριο 2 αθλήτριες σε κάθε κατηγορία βάρους.

 


ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ:

 

Στην κατηγορία  Εφήβων – Νεανίδων οι αθλητές-αθλήτριες που έχουν γεννηθεί τα έτη 1996 έως και το 2003 (13-20 ετών)

 

Στην κατηγορία Παίδων & Κορασίδων οι αθλητές-αθλήτριες που έχουν γεννηθεί τα έτη 1999 έως και το 2003  (13-17 ετών).

Στις προκριματικές φάσεις όλων των κατηγοριών,  αγωνίζονται οι αθλητές-αθλήτριες που έχουν δελτίο αθλητικής ιδιότητας και υγείας της Ομοσπονδίας σε σωματεία τα οποία ανήκουν στην δύναμη της Ε.Ο.Α.Β., με την προϋπόθεση να το έχουν εκδώσει τρεις μήνες πριν από την ημερομηνία που θα αγωνισθούν και έχουν το δικαίωμα συμμετοχής σε όλους τους αγώνες σύμφωνα με την Υ.Α 33971/2000 (ΦΕΚ 1639/29.12.2000).

Επίσης στις προκριματικές φάσεις υπάρχει η δυνατότητα σε κάποιους αθλητές που για διάφορους λόγους (σπουδές, εργασία κ.α.) γυμνάζονται σε πόλη διαφορετική από αυτή που έχουν έδρα τα σωματεία τους, να αγωνιστούν στον όμιλο της έδρας διαμονής τους, με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπερβαίνουν τον αριθμό συμμετεχόντων που ορίζει η προκήρυξη και θα έχουν δηλωθεί στην αρχική δήλωση συμμετοχής του Σωματείου. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δηλωθεί και ο προπονητής που τους προπονεί ο οποίος και θα είναι υπεύθυνος για την αγωνιστική προετοιμασία τους καθώς και για την ενημέρωση τους, σχετικά με τις διάταξης των κανονισμών της Ε.Ο.Α.Β.

Στις προκριματικές φάσεις θα δίνεται η δυνατότητα σε αθλητές ή αθλήτριες  που δεν έχουν συμπληρώσει τρίμηνο να συμμετέχουν στους αγώνες με την προϋποθέσει ότι ο προπονητής τους θα βεβαιώσει με υπεύθυνη δήλωση ότι γυμνάζονται υπό την εποπτεία του, πέραν του τρίμηνου. Χρήση τις παραπάνω διάταξης έχουν μέχρι τρεις ανά Σωματείο

Όλοι οι αθλητές και αθλήτριες θα πρέπει να  έχουν μαζί  την αστυνομική τους ταυτότητα ή πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας από τον Δήμο ή διαβατήριο.

 

 


ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ. Οι δηλώσεις συμμετοχής των Σωματείων θα πρέπει να υποβληθούν εγγράφως στα γραφεία της Ε.Ο.Α.Β. για τα σωματεία της Νότιας Ελλάδος ή της Τοπικής επιτροπής για τα σωματεία της Μακεδονίας-Θράκης το αργότερο δέκα ημέρες πριν από την ημερομηνία των αγώνων.  Στη δήλωση κάθε σωματείου πρέπει να αναφέρονται τα ονοματεπώνυμα των αθλητών-αθλητριών που θ’ αγωνισθούν, ο αριθμός μητρώου τους και απαραίτητα η κατηγορία στην οποία θ’ αγωνισθεί ο κάθε αθλητής-αθλήτρια. Επίσης πρέπει να αναφέρεται το όνομα του αντιπροσώπου του σωματείου ο οποίος δεν επιτρέπεται να είναι αθλητής-αθλήτρια ή εν ενεργεία προπονητής της Ομοσπονδίας.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α΄ ΦΑΣΗΣ: Στους αγώνες πρόκρισης δεν θα γίνει κατάταξη σωματείων. Οι βαθμοί που αντιστοιχούν για κάθε πρωτάθλημα στο σωματείο (5 βαθμοί για κάθε συμμετέχοντα που δεν ακυρωθεί) θα μετρήσουν στην αξιολόγηση τους, που γίνεται στο τέλος της χρονιάς.

 

 

Β΄ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ

 

ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ & ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ  ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ:  23/24 Απριλίου242

 

ΤΟΠΟΣ  ΤΕΛΕΣΗΣ  ΤΩΝ  ΑΓΩΝΩΝ: Θεσσαλονίκη

 

ΤΟΠΟΣ  ΔΙΑΜΟΝΗΣ: ΘΑ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΕΧΩΣ

                                         

ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

 

Κάθε σωματείο μπορεί να συμμετέχει:

πρωτΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ/ΠΑΙΔΩΝ: με ανώτατο όριο 8 αθλητές  αντίστοιχα για κάθε πρωτάθλημα και με έως 2 αθλητές σε κάθε κατηγορία βάρους.

 

πρωτΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ/ΚΟραΣΙΔΩΝ: με ανώτατο όριο 7 αθλήτριες, αντίστοιχα σε κάθε πρωτάθλημα και με έως 2 αθλήτριες σε κάθε κατηγορία βάρους.

 

 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ.

 

Οι δηλώσεις συμμετοχής των Σωματείων πρέπει να υποβληθούν εγγράφως στα γραφεία της Ε.Ο.Α.Β. το αργότερο 20 ημέρες πριν από τους αγώνες. Μαζί με την δήλωση συμμετοχής πρέπει απαραίτητα να σταλεί και η επισυναπτόμενη δήλωση προπονητή. Επίσης μπορούν να σταλούν με Φαξ στα 210 9243875 με την προϋπόθεση ότι οι πρωτότυπες δηλώσεις συμμετοχής-προπονητή θα πρέπει να κατατεθούν στην γραμματεία των αγώνων πριν από την ζύγιση των αθλητών-αθλητριών.

 

Στη δήλωση κάθε σωματείου πρέπει να αναφέρονται τα ονοματεπώνυμα των αθλητών-αθλητριών που θ’ αγωνισθούν, ο αριθμός μητρώου του δελτίου τους  και απαραίτητα η κατηγορία στην οποία θ’ αγωνισθεί ο κάθε αθλητής-αθλήτρια. Επίσης πρέπει να αναφέρεται το όνομα του αντιπροσώπου του Σωματείου ο οποίος δεν επιτρέπεται να είναι αθλητής-αθλήτρια ή εν ενεργεία προπονητής της Ομοσπονδίας.


ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

Συμμετέχουν Οι αθλητές που έχουν πετύχει επίδοση, στην προκριματική φάση κατηγορίας Εφήβων, που τους κατατάσσει στους 12 καλύτερους αθλητές (σύνολο) για την αντίστοιχη κατηγορία Εφήβων την περίοδο 2016. Σε περίπτωση ισοβαθμίας επιδόσεων στην 12η θέση συμμετέχουν όλοι οι ισοβαθμήσαντες αθλητές. Επίσης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα συμμετέχουν αθλητές, που δεν είχαν την δυνατότητα να αγωνιστούν στην προκριματική φάση (τραυματίες κτλ), και έχουν κατακτήσει 1η έως 3η θέση (σύνολο) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων το 2015.

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Συμμετέχουν: Οι αθλήτριες που έχουν πετύχει επίδοση, στην προκριματική φάση κατηγορίας Νεανίδων, που τις κατατάσσει στις 12 καλύτερες αθλήτριες (σύνολο) για την αντίστοιχη κατηγορία Νεανίδων την περίοδο 2016. Σε περίπτωση ισοβαθμίας επιδόσεων στην 12η θέση συμμετέχουν όλοι οι ισοβαθμήσασες αθλήτριες. Επίσης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα συμμετέχουν αθλήτριες, που δεν είχαν την δυνατότητα να αγωνιστούν στις προκριματικές φάσεις (τραυματίες κτλ), και έχουν κατακτήσει 1η έως 3η θέση (σύνολο) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων το 2015.

 

 

 

 

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

Συμμετέχουν Οι αθλητές που έχουν πετύχει επίδοση, στην προκριματική φάση κατηγορίας Παίδων, που τους κατατάσσει στους 12 καλύτερους αθλητές (σύνολο) για την αντίστοιχη κατηγορία Παίδων την περίοδο 2016. Σε περίπτωση ισοβαθμίας επιδόσεων στην 12η θέση συμμετέχουν όλοι οι ισοβαθμήσαντες αθλητές. Επίσης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα συμμετέχουν αθλητές, που δεν είχαν την δυνατότητα να αγωνιστούν στην προκριματική φάση (τραυματίες κτλ), και έχουν κατακτήσει 1η έως 3η θέση (σύνολο) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων το 2015.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 

Συμμετέχουν Οι αθλήτριες που έχουν πετύχει επίδοση, στην προκριματική φάση κατηγορίας Κορασίδων, που τις κατατάσσει στις 12 καλύτερες αθλήτριες (σύνολο) για την αντίστοιχη κατηγορία Κορασίδων την περίοδο 2016. Σε περίπτωση ισοβαθμίας επιδόσεων στην 12η θέση συμμετέχουν όλοι οι ισοβαθμήσασες αθλήτριες. Επίσης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα συμμετέχουν αθλήτριες, που δεν είχαν την δυνατότητα να αγωνιστούν στην προκριματική φάση (τραυματίες κτλ), και έχουν κατακτήσει 1η έως 3η θέση (σύνολο) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων το 2015.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ – ΕΠΑΘΛΑ ΑΓΩΝΩΝ

 

Στην τελική φάση των Πανελλήνιων πρωταθλημάτων ισχύει η βαθμολογία για τα Σωματεία με βάση την IWF: 1η θέση: 28, 2η θέση: 25, 3η θέση: 23, 4η θέση: 22 κοκ, Η βαθμολόγηση ισχύει στο αρασέ, στο ζετέ, και στο σύνολο των δύο κινήσεων.

Στους τρεις πρώτους νικητές/νικήτριες της κατηγορίας και σε κάθε κίνηση (Αρασέ, Ζετέ, Σύνολο) απονέμονται αντίστοιχα μετάλλια-διπλώματα.

Στους πρώτους νικητές στο σύνολο απονέμονται έπαθλα.

Έπαθλα θα δίνονται και στα έξι σωματεία με βάση την βαθμολογία του Πρωταθλήματος.

 

ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ: Με την φροντίδα και την ευθύνη των Σωματείων όλοι οι αθλητές-αθλήτριες που θα αγωνισθούν θα πρέπει να έχουν εξετασθεί ιατρικώς όπως προβλέπει ο Νόμος 2725/99, σε αντίθετη περίπτωση δεν θα τους επιτρέπεται η συμμέτοχη στους αγώνες.

 

 

 

ΔΕΛΤΙΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ  Οι αντιπρόσωποι των Σωματείων υποχρεούνται πριν από την ζύγιση να συμπληρώσουν τα δελτία δηλώσεων συμμετοχής των αθλητών στους αγώνες με την αναγραφή σ’ αυτά των στοιχείων του αθλητή και το βάρος ανύψωσης με το οποίο  ο αθλητής θα αρχίσει τις αγωνιστικές του προσπάθειες σε κάθε κίνηση.

 

Η ΖΥΓΙΣΗ: Οι ζυγίσεις θα γίνονται στο τόπο τέλεσης των αγώνων και οι αθλητές-αθλήτριες θ’ αγωνισθούν στην κατηγορία βάρους τους σύμφωνα με το πρακτικό ζύγισης. Κατά την διάρκεια της ζύγισης, θα πρέπει να έχουν τα δελτία τους, σφραγισμένα από τον γιατρό και θεωρημένα από τον Γενικό Γραμματέα του σωματείου τους. Τα δελτία που έχουν φθαρεί ή έχει συμπληρωθεί ο χώρος θεώρησής τους θα πρέπει να στέλνονται στην Ομοσπονδία για αντικατάσταση.

 

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΒΟΛΗ  Οι αθλητές που θ’ αγωνισθούν πρέπει να φέρουν  απαραίτητα την περιβολή που καθορίζεται από τους κανονισμούς (μαγιό, παπούτσια) Οι αντιπρόσωποι των Σωματείων και οι προπονητές είναι υπεύθυνοι της καλής εμφάνισης των αθλητών τους.

 

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ  Οι προπονητές της ΕΟΑΒ θα φέρουν υποχρεωτικά περιβολή των αγώνων (φόρμα) και θα βρίσκονται στον τόπο τέλεσης των αγώνων κατά την ζύγιση των αθλητών-αθλητριών του Σωματείου τους.

 

ΔΑΠΑΝΕΣ Η δαπάνες μετακίνησης, διαμονής και διατροφής των αθλητών, αθλητριών, συνοδών στις προκριματικές φάσεις, θα βαρύνει τα Σωματεία.

Για την τελική φάση θα υπάρξει νεώτερη ενημέρωση.

 

ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΝΤΟΠΙΝΓΚ ΙΣΧΥΟΥΝ:

Η απόφαση του Υπουργού Αθλητισμού  19514/26.4.2005  (ΦΕΚ 648/Β/16.5.2005) Και ο Νόμος 3708/2008 (ΦΕΚ 210/Β/8.10.2008).

 

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ  Βάσει των διεθνών κανονισμών δεν επιτρέπονται  ενστάσεις κατά των αποφάσεων των κριτών. Για κάθε άλλο θέμα ενστάσεις εκδικάζονται κατά τον πρώτο και τελευταίο βαθμό από την Ελλανόδικο Επιτροπή. Οι ενστάσεις πρέπει να υποβάλλονται από τους αντιπροσώπους των σωματείων συνοδευόμενες από παράβολο 50€ αλλιώς θα θεωρούνται σαν να μην υποβλήθηκαν.

 


ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:    

      

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΕΣ.

 

Όλοι οι μετέχοντες σύλλογοι μέσω του προπονητή ή του εκπροσώπου τους θα πρέπει να έλθουν σε τηλεφωνική επαφή με τα γραφεία της Ε.Ο.Α.Β.  τουλάχιστον 2 ημέρες πριν από κάθε αγώνα  για να επιβεβαιώσουν την συμμετοχή των αθλητών τους και  για να ενημερωθούν για  τυχόν αλλαγή του προγράμματος των αγώνων.

 

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΓΩΝΩΝ: ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΚΑΛΜΟΥΤΗ, ΗΛΙΑΣ TΖΗΜΟΣ, ΣΟΦΙΑ ΣΠΑΝΟΥ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ, ΒΗΤΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ: ΗΛΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

 

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: ΗΛΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ.

 

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ: ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΖΑΓΚΛΙΒΕΡΗ ΘΕΑΝΩ

ΜΕΛΗ: ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ, ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ.

 

ΓΙΑΤΡΟΣ  ΑΓΩΝΩΝ: ΤΣΙΚΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

 

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ: Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από τη παρούσα προκήρυξη και παρουσιάζεται τις μέρες των αγώνων θ’ αποφασίζει η Επιτροπή αγώνων.

 

Για το Δ.Σ. της Ε.Ο.Α.Β.

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                             Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

 

 

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΑΛΑΣΙΑΔΗΣ          ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΡΛΟΣ                   

 

 



Σχετικά Θέματα
  • Στο 4ο και 10ο Δημοτικό σχολείο Λιβαδειάς η ΕΟΑΒ
    Στο 4ο και 10ο Δημοτικό...
  • Η Αρση Βαρών στην 1η γιορτή των αθλημάτων (video)
    Η Αρση Βαρών στην 1η...
  • Σχολή προπονητών Γ’ Κατηγορίας – Πίνακας συμμετεχόντων Αθηνα (οριστικοί), Θεσσαλονίκη (προσωρινοί)
    Σχολή προπονητών...
  • Δυναμική παρουσία της Ελλάδας στην Παγκόσμια Ομοσπονδία
    Δυναμική παρουσία...