4. /
    5. Τρία μετάλλια και δύο...

Blog

Τρία μετάλλια και δύο Πανελλήνια ρεκόρ στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Σπουδαίες εμφανίσεις που συνδυάστηκαν με τρία μετάλλια και δύο Πανελλήνια ρεκόρ σημείωσαν οι Ελληνες αθλητές στο 5ο Παγκόσμιο Κύπελλο Αρσης Βαρών που διεξάγεται στη Ντόχα.arsi

Ο Δημήτρης Γεωργούλης ήταν εξαιρετικός στα 73κ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ και το αργυρό σε ζετέ και σύνολο. Ο Ελληνας πρωταθλητής σήκωσε 125κ. στο αρασέ, 158κ. στο ζετέ και 283κ. στο σύνολο και χάρισε στη χώρα μας μετάλλια σε μία κορυφαία διοργάνωση.

Αμέσως μετά ρίχτηκε στη μάχη η Κωνσταντίνα Μπεντέλη στα 59κ. γυναικών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σε ακόμη μια διοργάνωση σημείωσε Πανελλήνια ρεκόρ. Αρχικά στο αρασέ σήκωσε 91κ. στο αρασέ και βελτίωσε το δικό της ρεκόρ που είχε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα με 89κ., καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Στο ζετέ με 110κ. πήρε την 6η θέση, όπως και στο σύνολο με 201κ.. Αυτή η επίδοση αποτελεί και νέο Πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς έσπασε το στάνταρ που έχει βάλει η ομοσπονδία που ήταν 197κ..

Ο Γιώργος Μαρκούλας αγωνίστηκε στα 96κ. και σήκωσε 145κ. στο αρασέ, καταλαμβάνοντας την 11η θέση. Στο ζετέ σήκωσε 185κ. και ήρθε 10ος και στο σύνολο με 330κ. κατέλαβε την 11η θέση