4. /
    5. Τέσσερα μετάλλια στη Γερμανία

Blog

Τέσσερα μετάλλια στη Γερμανία

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στη Γερμανία, όπου συμμετείχαν σε διεθνές τουρνουά, βαθμολογούμενο ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Η χώρα μας συμμετείχε με έξι αθλητές και επέστρεψε με τέσσερα μετάλλια.

Η Κωνσταντίνα Μπεντέλη στα 59κ. κατέλαβε την πρώτη θέση με επίδοση 90κ. στο αρασέ, 111κ. στο ζετέ και 201κ. στο σύνολο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Θοδωρής Ιακωβίδης στα 89κ. με 160κ. στο αρασέ, 192κ. στο ζετέ και 352κ. στο σύνολο.
    Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν η Μαρία Πιπιλιαρίδου στα 49κ. με 71κ. στο αρασέ, 91κ. στο ζετέ και 162κ. στο σύνολο και η Ελένη Κωνσταντινίδη στα 87κ. με 85κ. στο αρασέ, 115κ. στο ζετέ και 200 στο σύνολο.
    Στην κατηγορία των 96κ. ο Γιώργος Μαρκούλας σήκωσε 152κ. στο αρασέ, 185κ. στο ζετέ και 337 στο σύνολο, ενώ η Ελένη Κουρτελίδου, λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε.
    Οι αθλητές μας, συγκέντρωσαν πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζουν την προσπάθειά τους για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.