5. Μεγάλη επιτυχία της ελληνικής...

Blog

Μεγάλη επιτυχία της ελληνικής άρσης βαρών στο δρόμο προς το «Τόκυο 2020».

FB_IMG_1570344942439 FB_IMG_1570344992278Μεγάλη επιτυχία της ελληνικής άρσης βαρών στο δρόμο προς το «Τόκυο 2020».

Δυο πρωταθλητές μας, κατέκτησαν έξι χρυσά μετάλλια στο Μεσογειακό κύπελλο και στο προ-ολυμπιακό τουρνουά του Σαν Μαρίνο και συγκέντρωσαν  πολύτιμους βαθμούς στη πορεία πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο τη νέα χρονιά.

Η Κωνσταντίνα Μπεντέλη κέρδισε τα τρία από αυτά στην κατηγορία των 59 κιλών. Η 27χρονη πρωταθλήτρια συνόδευσε τις επιτυχίες της με τη κατάρριψη δύο νέων πανελληνίων ρεκόρ, στο ζετέ με 116κ (παλιό 112κ) και στο σύνολο με 210κ. (παλιό 207κ). Στο αρασέ πήρε το χρυσό μετάλλιο με 94 κιλά ενώ συνολικά είχε πέντε έγκυρες προσπάθειες στις έξι.

Στην κατηγορία των 89κ. ο Θεόδωρος Ιακωβίδης πήρε επίσης τρία χρυσά μετάλλια με 161κ. στο αρασέ, με 190κ. στο ζετέ  και 351κ. στο σύνολο. Η επιδόσεις στο αρασέ και στο σύνολο αποτελούν νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Οι προηγούμενες επιδόσεις ρεκόρ  ήταν 157 κ αρασέ και 347 σύνολο και τις κατείχε ο ίδιος από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα του 2018.

Νωρίτερα, στην ίδια διοργάνωση, η Μαρία Πιπιλιαρίδου κατέλαβε την 4η θέση στη κατηγορία 49κ. με 72κ αρασέ, 94κ. ζετέ και 166κ. σύνολο.

Επίσης στην κατηγορία των 96κ. ο Γεώργιος Μαρκούλας κατέλαβε την 4η θέση στο αρασέ με 150 κ.

Το πρόγραμμα διεκδίκησης προκρίσεων της ΕΟΑΒ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 βρίσκεται στη σωστή κατεύθυνση και οι ελπίδες πρόκρισης αθλητών μας ολοένα και γιγαντώνονται.

«Θέλω να συγχαρώ όλους τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες για τις καθημερινές προσπάθειες που καταβάλλουν με στόχο αφενός τη βελτίωση των επιδόσεων τους και αφ ετέρου τη διεκδίκηση των Ολυμπιακών προκρίσεων» δήλωσε ο πρόεδρος της ΕΟΑΒ Πύρρος Δήμας.